قم    مشهد    كيش    قشم     ابيانه     اصفهان     باغ ارم    تخت جمشيد    تله كابين توچال     پارك جنگلي چالدره 
  دركه    روستاي ميمند    غار رود افشان    غار كتله خور    قلعه رود خان    آبشار و رودخانه كبود وال    لاويج آبادي 

  روستاي لوه     ماسوله     كوير مرنجاب     تله كابين نمك آب رود   

بازگشت به لیست شهرها

    کردستان
 

 
 
     
 

غار کرفتو :

یکی از دیدنی ترین آثار بجا مانده از روزگاران پیشین غار کرفتو است این غار بر بالای یک کوه واقع است. غار کرفتو بخشی توسط طبیعت و بخشی توسط انسان ساخته شده است. این غار دارای دهلیزهای بسیار تو در تو و اتاقهایی دست ساز در چندین طبقه است. برای رسیدن به این اثر زیبا و دیدنی که در 30 کیلومتری شهرستان سقز واقع است باید به صورت زیر عمل نمایید.از سقز به سمت سنندج حرکت کنید( جاده سقز سنندج) وقتی به شهر صاحب رسیدید به داخل شهر بپیچید و از طریق راه گلتپه به سمت این اثر بی بدیع حرکت کنید. برای اطلاع از مسیر از اهالی صاحب پرسش نمایید تا دقیقا به شما آدرس بدهند . حدودا یک ساعت تا یک ساعت و نیم وقت لازم است تا به محل این اثر باستانی برسید.


سایت زیویه :

یکی از مهمترین مراکز حکومت مادها و آثار بجا مانده از آن در زیویه سقز میباشد که از سالها قبل مورد کاوشهای باستان شناسی قرار گرفته است. این اثر مورد مرمت قرار گرفته است.
زیویه بر بالای یک کوه و در کنار جاده قرار گرفته است بنابراین شما نیاز به کمی پیاده روی دارید تا به محل اصلی سایت برسید.توصیه میکنم در اینترنت دنبال زیویه بگردید تا با آثار باستانی آن بیشتر آشنا شوید و از بازدید خود لذت بیشتری ببرید. این اثر باستانی در سر راه سقز به کرفتو قرار دارد اما توصیه میکنم برای بازدید از آن حتما یک روز کامل را اختصاص دهید.


دریاچه زریوار :

این دریاچه در مریوان قرار دارد و تا جایی که من اطلاع دارم بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران میباشد. مناظر کنار این دریاچه و قایق سواری روی زریوار بسیار بسیار دل انگیز و بیاد ماندنی است. با دو ساعت رانندگی از سقز به مریوان خواهید رسید. اگر صبح زود حرکت کنید میتوانید نهار را در کنار زریوار صرف کنید. کباب ماهی قزل آلا و قایق سواری و لذت بردن از زیباییهای طبیعت. با توجه به اینکه مریوان یک شهر مرزی است و در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع است بنابراین میتوانید اجناس متنوعی نیز در این شهر ببینید و یا اگر قیمتها را مناسب بودند خرید کنید.


آبشار شلماش :

یکی از زیباترین مناظر طبیعی کردستان آبشار شلماش است.شلماش در ده کیلومتری شهر سردشت است. برای رسیدن به سردشت از سقز کافی است به سمت بانه حرکت کنید با چهل و پنج دقیقه رانندگی به بانه میرسید و از بانه به سمت سردشت حرکت کنید تا بعد از یک ساعت بعد از عبور از پل معروف سردشت به سمت شلماش حرکت کنید. آبشار شلماش مخصوصا در بهار که حجم آب زیاد است یک منظره بی بدیع از بازی نور و آب و رنگین کمان پدید میاورد هوای فوق العاده مرطوب کنار این آبشار و خنکای دل انگیز آن وادارت میکند لختی بیشتر در صدای خروش آب و آبشار تامل کنی. لازم به یادآوری است که سردشت هم یک شهر مرزی است و کلی جنس قاچاق شده را میتوانید در آن شهر بیابید. اجناسی از قبیل وسایل لوکس و سیگار و چای و ...


نجنه :

این محل شاید به قول یکی از دوستانم تکه ای از بهشت باشد. از بانه به سمت نجنه حرکت کنید تا از عظمت طبیعت بکر کردستان لذت ببرید. درختان تنومند گردو که در قدم به قدم رودخانه نجنه سر به آسمان ساییده اند و کشتزارهای سرسبز بهاری هر بیننده ای را مدهوش خود میکند. و جای جای این سرزمین دست نخورده روستائیان و مردم خونگرمی را خواهید یافت که میزبانان بی توقع شما خواهند بود. نجنه را با کباب ماهی قزل آلای آن تجربه کنید. یادتان باشد که تا آخر آخر مسیر رانندگی کنید و حتما روستای نجنه را پشت سر بگذارید تا با صفاترین قسمت مناظر را از دست ندهید.


تخت سلیمان :

حتما این نام را قبلا هم شنیده اید. از سقز تا بوکان که در سی کیلومتری سقز قرار دارد تنها نیم ساعت راه است. از بوکان به سمت تکاب از طریق جاده یکشوه حرکت کنید. هم از رانندگی در یک جاده تقریبا خلوت لذت ببرید. تخت سلیمان یک محل باستانی است که در نزدیکی تکاب قرار دارد. تکاب را با فرشهای دستبافتش میشناسند و با تخت سلیمانش. تخت سلیمان بر بالای یک کوه آتشفشانی قرار دارد در دل دهانه این اتشفشان یک دریاچه دایره شکل بزرگ تشکیل شده است این دریاچه از جوشش چشمه های زیر زمینی بوجود آمده است. قلعه ای که این دریاچه را در میان گرفته از بناهای باستانی ایران است. اگر توان کوه پیمایی داشته باشید از زندان اسکندر هم که سر راه تخت سلیمان است دیدن کنید.


غار آبی سهولان :

از سقز به بوکان که بروید میتوانید از طریق جاده برهان که بوکان را به مهاباد متصل میکند حرکت کنید تا بعد از 20 کیلومتر به غار آبی سهولان برسید. این غار که رمانتیک ترین مناظر طبیعی را در دل خود جای داده است یکی از شاهکارهای طبیعی کردستان به شمار میرود. مدیریت بسیار منظمی این غار را اداره میکند و روز به روز نیز به کیفیت کار خود میافزاید. حتما از این غار دیدن کنید. از دیدن ده ها کبوتر چاهی که روی تخم هایشان خوابیده اند لذت ببرید و سکوت داخل غار و زلالی آب این محل را از دست ندهید. آبی چنان زلال که تا ده متری کف آب کاملا مشخص است